Kad ir kaip rūpestingai prižiūrėtume savo automobilį, vis tiek padangos dyla ir ateina laikas įsigyti naują padangų komplektą. Klausimas, kokias padangas pasirinkti, yra sunkus, reikia atsižvelgti į daugybę niuansų. Taigi nuo ko pradėti?
Padangos pagal sezoną
Yra keletas skirtingų padangų tipų, apie kuriuos turėtumėte žinoti.
Vasarinės padangos
Jos puikiai pritaikytos mūsų šalies orams ir leidžia mėgautis stabilia kelione tiek sausros, tiek smarkaus lietaus sąlygomis. Renkantis vasarines padangas svarbu žinoti, kad gilesnis protektorius suteikia daugiau saugumo šlapiame kelyje.
Žieminės padangos
Yra keletas skirtingų tipų padangų, pasižyminčių geresnėmis sukibimo ir stabdymo savybėmis, todėl, jei norite pakeisti žiemines padangas, turėtumėte atidžiau pasidomėti turimomis galimybėmis.
Šiuo atveju ypač svarbus ne tik kelionės patogumas, bet ir saugumas – juk ne visada pavyksta važiuoti puikiomis oro sąlygomis.
Universalios padangos
Galbūt jūs ne kartą įsitikinote, kad universalūs dalykai neegzistuoja – ir vis dėlto mes aptarsime šias padangas. Nors dažniausiai jos pritaikytos įvairioms oro sąlygoms, žiemą patartina vengti ilgų (o kartais net trumpų) kelionių. Žinoma, jų kaina kur kas mažesnė, tad jei vertinate praktiškus sprendimus ir automobilį naudojate itin retai, šių padangų užteks.
Naujos ar restauruotos padangos?
Tai dar vienas labai svarbus klausimas, į kurį turėsite atsakyti. Tie, kurie vertina tvarius (ir dar ekonomiškesnius) sprendimus, ypač mėgsta restauruotas padangas. Ši technologija pakeičia susidėvėjusius padangų protektorius – kitaip tariant, sugrąžina joms gyvenimą. Bene akivaizdžiausias pranašumas šiuo atveju – maža kaina.
Tačiau pagal visus kitus parametrus beveik visais atvejais naujos padangos yra pranašesnės. Rinkdamiesi tokias prekes visada žinosite, ką perkate, ir galėsite numatyti, kiek laiko tarnaus naujieji „batai“. Naujos padangos yra tylesnės, geresnės sukibimo su šlapia danga, turi puikų stabdymą ir ilgesnį tarnavimo laiką, todėl verta pagalvoti, ar šis komfortas vertas jūsų investicijų.
Tačiau ne visada galime nustatyti tam tikras ribas naujoms ir restauruotoms padangoms. Jei pasirinksite patikimus prekės ženklus ir daugiau laiko skirsite našumo tyrimui, patikimų ir vertingų variantų rasite ir tarp pigesnių atnaujintų modelių.
Ar reikia pirkti naujas padangas?
Kad ir kokio tipo padangoms teiktumėte pirmenybę, anksčiau ar vėliau ateis laikas pagalvoti apie naujus pirkinius. Jei turite padangų nuo praėjusio sezono, pirmiausia turite įsitikinti, kad jos vis dar tinkamos saugiai keliauti. Gamintojai numato preliminarų terminą vasarinėms ir žieminėms padangoms pakeisti naujomis, tačiau tuo galite įsitikinti patys. Laikykitės šių veiksnių:
Padangos protektoriaus gylis. Žieminių padangų protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis kaip 3 mm, o spyruoklinių 1,6 mm, tačiau net ir be specialių matuoklių galima pastebėti nusidėvėjimą. Visos padangos turi specialų indikatorių: kai protektorius sutampa, tai ženklas, kad padangos gylis nebetinka kokybiškam važiavimui. Žinokite, kad šie gaminiai skirtingose vietose gali nevienodai susidėvėti, ypač jei pasirinktas netinkamas slėgis. Štai kodėl svarbu žinoti, koks turi būti slėgis padangose, ir reguliariai jas tikrinti.
Įtrūkimai ant šoninių sienelių. Pastebėję šiose vietose įpjovimus, įtrūkimus ar kitokias deformacijas, nelaukite ir nedvejokite ─ Jūsų naudojami produktai jau atliko savo paskirtį!
Gumbai ir pūslelės. Šie ženklai rodo santykinai silpnus išorinius paviršius. Išgirdę šį faktą, bijosite leistis į tolimas keliones, tiesa?
Vibracija. Ar vairuodami jaučiate nemalonias vibracijas? Padangų susidėvėjimas gali būti kaltininkas – nepamirškite tai patikrinti!
Kaip išsirinkti naujas padangas?
Įsigydami bet kuriam sezonui tinkamas padangas susidursite su įvairiais terminais – pradėkite nuo jų pažinimo. Nors niuansų daug, užtenka žinoti keturis pagrindinius.
Padangos dydis
Tai yra svarbiausias aspektas, apimantis padangos plotį, skersmenį ir aukštį. Tokiu atveju neturėsite didelės pasirinkimo laisvės. Nors kai kurie tokie variantai galimi, geriausia vadovautis gamintojo specifikacijomis. Nesvarbu, ar ieškote žieminių padangų keitimo, ar atvirkščiai.
Padangos greičio indeksas
Šis parametras nurodo padangos greitį, kuriuo patariama važiuoti, kad nepažeistumėte padangų ar transporto priemonės. Kuo daugiau, tuo geriau šiuo atveju, tačiau reikia atsižvelgti ir į tai, kad važiuojant didesniais greičiais gali sumažėti žieminių padangų protektoriaus gylis. Paprasčiausias dalykas – vėlgi vadovautis gamintojo patarimais, tačiau reikia žinoti, kad automobilių gamintojų saugumo sumetimais žieminių padangų indeksai kartais būna mažesni.
Padangos protektoriaus raštas
Atsižvelgiant į šį aspektą, yra trys grupės: kryptinės, asimetrinės ir simetrinės padangos. Artėjant žiemos sezonui, verta pasidomėti įvairiomis kryptinėmis padangomis, kurios laikomos vienomis patikimiausių ir lengviau valdomų, net kai kelio sąlygos nėra malonios.
Simetrinės padangos geriau tinka trumpoms ekskursijoms po miestą ir geram orui, o asimetrinės padangos tinka įvairioms kelio sąlygoms, todėl jos tinka tiems, kurie daugiau investuoja į asmeninį komfortą. Tačiau svarbu žinoti, kad kai kurios padangų charakteristikos priklauso nuo protektoriaus rašto: specialūs žieminių padangų testai leidžia tiksliau nustatyti kiekvieno modelio privalumus, todėl reikėtų atidžiau pasidomėti visais pateiktais techniniais duomenimis.
Padangos kietumas
Ši ypatybė, dažniausiai sutinkama žieminėse padangose, lemia, kokiems keliams šie gaminiai skirti. Minkštos padangos tinka sunkiai pasiekiamoms vietoms, o kietos – tokiai pat patvariai ir kokybiškai kelio dangai.
Renkantis padangas, atsižvelkite į:
Kokiomis oro sąlygomis dažniausiai vairuojate?
Kokias blogiausias situacijas galite sutikti kelyje;
Kur dažniausiai važinėjate (miestas, greitkelis, greitkelis ir pan.);
Koks tavo vairavimo stilius.
Atsakydami į klausimus ir žinodami visą šią informaciją, apsispręsite, kokiomis padangomis pasitikėti. Atidžiai perskaitykite aprašymus ir palyginkite modelius – platų padangų pasirinkimą rasite el. parduotuvė rataibatai.lt
Tinkama padangų priežiūra
Daugelis padangų sėkmingai tarnauja ne vieną sezoną. Tačiau tam, kad vėl galėtumėte lengvai montuoti tuos pačius gaminius, reikia pagalvoti apie tinkamą priežiūrą ne sezono metu. Norint tinkamai saugoti žiemines padangas ar vasarinius gaminius, reikia atsižvelgti į šiuos niuansus:
Tinkamos vietos pasirinkimas. Šiuos produktus rekomenduojama laikyti sausoje, gerai vėdinamoje vietoje. Svarbu, kad ant jų nepatektų saulės spinduliai ir kad temperatūra labai nesvyruotų.
Maksimalus grynumas. Pasibaigus sezonui, verta nuvalyti padangas nuo druskos ir nešvarumų. Produktus su ratlankiais pageidautina nuvalyti ir išdžiovinti. Palikite padangoms pakankamai vietos ir neperkraukite jų kitais daiktais, kitaip jos gali nepataisomai deformuotis.
Teisinga laikymo padėtis. Kad nesusikreiptų, padangų be ratlankių negalima dėti vienos ant kitos – geriausia jas laikyti vertikaliai, paliekant didelius tarpus ir laikui bėgant šiek tiek pasukant. Padangas rekomenduojama suvynioti į plastikinius maišelius, kad apsaugotumėte nuo saulės ir dulkių.