1. «Paslaugos ieškovas»
  2. Odontologijos klinikos
  3. Išminties danties ištraukimas
Išminties danties ištraukimas

Išminties danties ištraukimas, Reikia ar ne? Išminties dantis yra paskutinis dantis dantų eilėje. Šiuolaikinėje odontologijoje tokie dantys jau laikomi nereikalingai, kurių žmogus atsikratys evoliucijos procese. Kad ir kaip keistai tai atrodytų, bet išminties dantys praktiškai neveikia kramtant maistą ir nėra naudingi jokiuose kituose procesuose. Kūnas puikiai apsieina ir be jų.

Išminties danties ištraukimas, Reikia jo ar ne?

Protiniai dantys atsiranda gana vėlai, 20-25 metų amžiaus, kai jau susiformavęs visas sąkandis. Dėl to protinių dantų augimas gali neigiamai paveikti visą žandikaulį. Tokiose šalyse kaip JAV ar Kanada protiniai dantys šalinami iškart jiems išdygus. Lietuvoje šio principo dar nesilaikoma. Protiniai dantys gali būti ir gydomi, jei jie neturi neigiamos įtakos dantų sąnariui ar nemaišo kitiems dantims.

Gydyti ar pašalinti?

Ar reikia gydyti išminties dantis? Kaip ir bet kokie dantys – tikrai, taip. Protiniai dantys yra labai nepatogioje vietoje ir su dantų šepetėliu jie yra sunkiai pasiekiami. Dėl šios priežasties jie yra jautresni ėduoniui, greičiau suyra ir dėl to pradeda skaudėti.

Tačiau protiniai dantys dažniau šalinami nei gydomi. Reikalas tas, kad jie per vėlai išauga. Visa žandikaulio eilė jau susiformavusi, visi dantys vietoje. Kai protiniai dantys pradeda dygti, jiems nebeužtenka vietos, jie pradeda stumdyti gretimus dantis, patys lankstytis. Dėl to lūžta sąkandis, išlinksta priekiniai dantys, o patys protiniai dantys auga netinkamu kampu. Visa tai gali sukelti ne tik estetinių problemų, bet ir stiprų skausmą bei trišakio nervo neuralgiją. Todėl patartina šalinti protinius dantis, o ne juos gydyti.

Ar sudėtinga šalinti protinius dantis?

Protinio danties šalinimas yra gana sudėtinga operacija, reikalaujanti atsakingo požiūrio – dantis yra toli, nepatogioje vietoje, o jo šaknys gali turėti skirtingą šakų ir formų skaičių. Tačiau, nepaisant operacijos sudėtingumo, bet kuri jos rūšis yra visiškai neskausminga. Šiuolaikinė odontologija savo arsenale turi didžiulį kiekį anestetikų, kurie visiškai pašalina skausmą. Viskas, ką galite pajusti, yra adatos, per kurią atliekama anestezija, dūrį. Protinio danties pašalinimo operacija tik atrodo baisi, bet taip nėra.

Kaip šalinami išminties dantys?

Išminties dantį iš viršutinio žandikaulio pašalinti paprastai yra lengviau nei iš apatinio žandikaulio. Taip yra daugiausia dėl to, kad apatinio žandikaulio kietieji audiniai yra patvaresni, nes patiria dideles apkrovas. Be to, protiniai dantys turi nenuspėjamą šaknų struktūrą. Šaknys gali būti išdėstytos skirtingais kampais ir turėti skirtingą storį.

Prieš operaciją būtina padaryti rentgeno nuotrauką. Tai ypač svarbu, jei dantis dar neišdygęs. Priklausomai nuo to, ar išminties dantis išdygo, ar ne, šalinimo operacija gali būti paprasta arba sudėtinga.

Paprastas išminties danties ištraukimas

Paprastas dantų ištraukimas nereikalauja stiprios chirurginės intervencijos – procedūra atliekama dantų žnyplėmis ir liftu ir atliekama tokia tvarka:

  • Anamnezės rinkinys.
  • Anestezija.
  • Protinio danties šalinimas, žaizdos plovimas anestetikais (jei reikia) ir susiuvimas.
  • Rekomendacijų skyrimas.

Sudėtingas protinio danties ištraukimas

Protinio danties šalinimo procedūra vadinama sudėtinga, kai neįmanoma naudoti žnyplių ir lifto. Prieš procedūrą taip pat surenkama išsami anamnezė, tačiau taip pat daroma rentgeno nuotrauka, siekiant nustatyti danties padėtį dantenoje. Anestezija atliekama prieš pat procedūrą.

Tolesni veiksmai priklauso nuo situacijos ir gali skirtis. Paprastai juos lydi pjūvis dantenose ir gręžimo skylės kauliniame audinyje. Pro skylutę pašalinamas išminties dantis, žaizda apdorojama anestetikais ir susiuvama. Priklausomai nuo sudėtingumo, ši procedūra gali trukti nuo 20 minučių iki 2 valandų.

Rekomendacijos po operacijos

  1. Po 5-10 minučių reikia nuimti marlės tamponą.
  2. Kurį laiką nerekomenduojama valgyti, gerti labai karštus ir šaltus gėrimus, rūkyti.
  3. Pirmą dieną stipriai neskalaukite burnos.
  4. Esant skausmingam skausmui, skruosto išorę galite patepti ledukais arba gerti nuskausminamųjų.

Lietuvoje dirba patyrę chirurgai, kurie tokias procedūras atlieka kasdien. Kreipdamiesi į juos, gausite kruopštų požiūrį ir veiksmingą gydymą. Neatidėliokite kelionės pas gydytoją, nes pradinėse stadijose gydytis visada lengviau ir pigiau.

Dalintis socialiniuose tinkluose:

1 Komentaras

Pasidalinkite savo nuomone.