Diabetinė pėda sergantiems asmens reikalinga ir diabetinės pėdos priežiūra. Diabetinė pėda yra viena iš dažniausių ir labiausiai cukriniu diabetu sergančių asmenų gyvenimą apsunkinančių ligos komplikacijų, kuriems yra būtina profesionali diabetinės pėdos priežiūra.
Diabetinės pėdos priežiūra sergant diabetu
Kokia yra diabetinės pėdos priežiūra sergant diabetu ir kokie yra šio sindromo išsivystymo mechanizmai? Pagrindiniai šio sindromo išsivystymo mechanizmai yra pėdos neuropatija (nervinių skaidulų pažeidimas) ir angiopatija (arterijų pažeidimas). Dėl šių sutrikimų mažėja pėdų temperatūros ir skausmo jautrumas (todėl didėja traumų rizika), sutrinka audinių trofizmas, lėčiau gyja žaizdos, padidėja infekcijos rizika, oda išsausėja, linkusios formuotis nuospaudoms, trūkinėja oda ir dažniau vystosi nagų grybelis.
Norint išvengti šių komplikacijų, būtina laikytis kelių bendrų rekomendacijų ir laikytis tam tikrų pėdų priežiūros taisyklių.
Diabetinės pėdos priežiūra – Bendrosios rekomendacijos.
Kadangi diabeto komplikacijos yra susijusios su hiperglikemija (padidėjusiu gliukozės kiekiu kraujyje), diabeto komplikacijų prevencijos pagrindas yra normalaus tikslinio gliukozės kiekio kraujyje palaikymas. Be to, svarbu kontroliuoti kraujospūdį ir kraujo lipidus. Mesti rūkyti privaloma!
Diabetinės pėdos priežiūros taisyklės.
Ką būtinai reikia padaryti.
» Būtinai kasdien atlikite higienos procedūras (žr. žemiau).
» Būtinai kasdien apžiūrėkite kojas, ar nėra įtrūkimų, žaizdų ir pan. Geriausias būdas tai padaryti yra veidrodis. Jei yra regėjimo sutrikimų, jei įmanoma, į tyrimą įtraukite artimuosius.
» Prieš audamiesi batus būtinai patikrinkite batų vidų. Viduje gali būti įkritusiu smulkių pašalinių daiktų ar atsiradęs dėl nusidėvėjimo vidinio sluoksnio defektas ir pan. Jei pėdos jautrumas yra sutrikęs, galite susižaloti.
» Kasdien atlikite pėdų apšilimą, kad pagerintumėte mikrocirkuliaciją.
Ko negalima daryti.
» Nevaikščiokite basomis (susižeidimo pavojus padidėja).
» Negalima patiems pjauti nuospaudų, naudoti pleistrų nuo odos nuospaudų ar skysčių ir pan. (padidėja sužalojimo rizika). Šias procedūras geriau atlikti Podologijos klinikoje.
» Negalima garinti kojų, šildyti kaitinimo pagalvėlėmis arba šildyti šalia elektros prietaisų, pavyzdžiui, šildytuvų, radiatorių ir pan. (nusidegimo pavojus padidėja dėl nejautrumo).
Diabetinės pėdos higienos procedūros.
» Kasdien reikia plauti kojas šiltame vandenyje naudojant tualetinį muilą (temperatūra apytikslė 30-36 C, vandenį tikrinti ranka, galima naudoti specialų termometrą).
» Jei turite nuospaudų, šias vietas galite kruopščiai apdoroti pemzos akmeniu arba naudoti specialų prietaisą namų pedikiūrui (patvirtintą naudoti diabetu sergantiems žmonėms). *
» Po plovimo reikia atsargiai nusausinti kojas rankšluosčiu (jų netrinkite! Pavojus susižeisti!), įskaitant tarpus tarp pirštų.
» Kojas palepinkite kremu (geriausia su 20-30% karbamido – tokie kremai gerai suminkština odą).
» Nagai kerpami tiesiai, kampai nenukerpami (susižeidimo rizika, įaugę nagai), apdorojami nagų dilde.
*esant reikalui (sunki hiperkeratozė, gilūs įtrūkimai, įaugę nagai), būtina kreiptis į Podologą, kad būtų atliktas pedikiūras aparatiniu metodu. Jei turite pėdų grybelinių infekcijų, jus taip pat galėsite pasikonsultuoti su Podologu podologijos klinikoje.
Renkantis batus sergant diabetinės pėdos ligomis.
Batai turi tikti! Norėdami tai padaryti, rinkitės batus po pietų, kad atsižvelgtumėte į pėdos patinimą, kuris dažniausiai būna didesnis po pietų ir vakare. Jei pėda labai patinusi, reikia įsigyti reguliuojamo dydžio batus (suvarstomus ir kt.).
Batai turi būti minkšti, be petnešėlių, ypač tarp pirštų, be šiurkščių siūlių (susižeidimo ar nusitrynimo pavojus), su stabiliu kulnu (ne daugiau kaip 4-5 cm), geriausia su uždaru kulnu (batai atviru kulnu būtu geriau).
Jei pėda stipriai deformuota, gali prireikti specialių pagal užsakymą pagamintų ortopedinių batų.
Geriau rinkitės medvilnines, tinkamo dydžio, su laisva, plačia elastine juostele, geriausia šviesius (ant šviesaus audinio greičiau matosi pėdos pažeidimo pėdsakai: kraujas, pūliai ir pan.) Jie yra keičiami juos kasdien.
Sužalojimo atveju.
Sužalojimo vieta turi būti kruopščiai apdorota antiseptiniu tirpalu (chlorheksidinu, miramistinu, furatsilinu) ir steriliu tvarsčiu (šie produktai, taip pat sterilus tvarstis ir servetėlės turi būti individualiame pirmosios pagalbos rinkinyje).
Reikėtų vengti naudoti jodą ir briliantinę žaliąją, nes šie tirpalai labai sausina odą, bet svarbiausia – jie užmaskuoja aplink žaizdą atsiradusį paraudimą. Jei per kelias dienas po tvarstymo antiseptikais nepagerėja arba pablogėjo, reikia kreiptis į gydytoją.
Jei žaizda gili, kraujuoja, pūlingomis išskyros, aplink patinsta ir parausta, stiprus skausmas, lydimas karščiavimo ir šaltkrėtis, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Laikykitės šių paprastų taisyklių ir jūsų pėdos bus apsaugotos nuo komplikacijų!
Pasidalinkite savo nuomone.
Jūs turite būti logged, kad galėtumėte komentuoti.